Tarot Kartlarının Anlamları


Tarot kartları iki bölümden oluşur. Biri Arcana Majör denilen büyük sırlar ,diğeri ise küçük sırlar bölümü denen Arcana Minör'dür. Arcana Majör 22 karttan oluşur. Hayatın gizemli, mistik ve derin yönlerini anlatır. 0 ile başlayan bu kartlar hayat yolculuğuna başlayan bir kişiyi simgeler.Arcana Minör ise hayatımızın her gün yaşanan, gündelik bölümlerini içerir, dört tane takımdan oluşur. Bunların sembolik anlamları ise şöyledir:
Asa takımı
Bu takım kartlar, hayatımızın hırslı, atak, gelişimci, kararlı, hedeflerini takip eden yönünü simgeler. Asa takımının kartlarına bakıldığında hep hareket hali ve mücadele gözükür. Bu takımda enerji, macera severlik, girişkenlik ve dinamizm vardır. Astrolojik açıdan bakıldığında ise ateş özelliklerine rastlanır. Koç, Yay ve Aslan burçlarının özelliklerine denk gelen takım kartlardır.

Kupa takımı
Bu kartlar duyguların ifadesi taşırlar. Sevgi, aşk, aile ve diğer duyguları temsil eder. Su grubunun kartlarıdır. Dolayısıyla da içinde hayal gücünü, yetenekleri, sosyal yaşamı, yaratıcılığı ve sanatı barındırır. Balık,Yengeç ve Akrep burçlarının özelliklerini gösterir. Duygusal dalgalanmalar ve hayaller, kupa takımı kartlarının sembolizminde sıkça rastlanan öğelerdir.

Kılıç takımı
Bu takımda asıl göz önüne serilen mücadele, güçlükler ve sorunlardır. Kaybetme, savaş, adaletsizlik, esaret sıkça rastlanan manzaralardır. Kılıç, düşüncemizin iki tarafı olan negatif ve pozitifi temsil eder. İnsanların içinde kalabilecekleri ikilemleri yaratan nedendir. İkizler, Terazi, Kova burçlarıyla beraber hava grubunun temsilcisidir.

Tılsım takımı
Bu takım hayattaki maddi konularla ilgilidir ve parayı temsil eder. Gerçekçi, pratik, somut ve maddi konuları ifade eden kartlardır. Yatırım, mal-mülk, iş ve eğitim de bunların arasına dahildir. Tılsım takımı, toprak grubundandır. Boğa, Başak ve Oğlak burçlarının özelliklerini taşır