Necronomicon Türkçe

Necronomicon, Howard Phillips Lovecraft'ın kendi yarattığı Cthulhu Mitosu'nu desteklemek için çoğu öyküsünde bahsini geçirdiği kurmaca kitap. ilk olarak "The Hound" (1924) başlıklı Lovecraft öyküsünde yer alır.

8. yüzyılda Abdul Alhazred adlı bir Arap tarafından yazılmıştır.Latinceden çevirisi Lovecraft'ın iddiasıyla Ölüler Yasasının Simgesi (necros:ölü, nomos:yasa, eikon:simge) başka bir yaklaşımla ise Ölülerin Sınıflandırılması (necros:ölü, nemo:sınıflamak, ikon:nötr sıfat eki)dir. Yazar, kitabın özgün adının Kitab Al Azif olduğunu ve 950 yılında Theodorus Philetas tarafından Yunancaya çevrildiğini söyler.

Piyasada birbirinden tamamen farklı birçok Necronomicon bulmak mümkündür. Bunlardan en çok bilineni "Simon" Necronomicon'u denilen kitaptır. Bu Kitap Sümer mitolojisiyle bağlantılıdır.Necronomicon okülttür. Lovecraft öykülerinin çoğunda Necronomicon'dan bir tiksinti ile bahseder. O gizin araştırılması sonucu ortalığa çıkan/çıkabilecek şeylerden bahseder. Tasarımının sahibi bilinmemekle birlikte Necronomicon Gate olarak bilinen bir tür okült de Necronomicon'un piyasadaki örnekleri üzerinde görülebilmektedir.


Lovecraft'ın yarattığı bu hayali kitabın müzikte etkilerine sıklıkla rastlanır.

Nox Arcana adlı grubun Necronomicon adında bir albümü vardır. Albüm genel olarak Lovecraft'a adanmıştır ve Cthulhu Mitosu ile ilgili şarkılar bulunmaktadır.
Kataklysm adlı death metal grubunun simgesinin içinde Necronomicon Gate bulunmaktadır.
Cold Winter Sun adlı ingiliz metal grubunun demosu da Lovecraft'a adanmıştır ve Necronomicon adlı bir şarkısı vardır.
Warcraft'ın internet üzerinden en çok oynanan haritası olan DotA-Allstars'da bir eşyanın adı Necronomicon'dur. Karakterler kitabı kullanarak necrominion adlı ölü canavarlar diriltebilirler.
Şileli bir grup olan Attomic Agressor'un Necronomicon adlı bir şarkısı vardır.
Evil Dead/Şeytan'ın Ölüsü/Kötü Ruh serisi. Bu seride olaylar direkt olarak Necronomicon bazlıdır ve ana karakter Ash'in (Bruce Campbell) başına gelenlere de bu kitap sebep olur. Ancak bu Necronomicon Lovecraft Necronomicon'unu değil de "Simon" Necronomicon isimli kitabı baz alır.